Toronto,
19. Jul 2024.
Novine Toronto, broj
1930

Fudbalska reprezentacija Španije trijumfovala je u velikom finalu Evropskog prvenstva (2:1) protiv Engleske, a ključni gol na turniru postigao je ofanzivac Real Sosijedada Mikel Ojarzabal, rezervista kojeg je Luis de la Fuente poslao na teren umesto kapitena Alvara Morate.

Ojarzabal je za centimetar izbegao ofsajd i u 86. minut i iskoristio asistenciju Nika Vilijamsa, za pobednički pogodak na finalnom meču. Pre toga su Španci imali prednost koju je doneo upravo Vilijams, golom u prvom minutu nastavka, ali se Engleska vratila u meč nakon što je rezervista Kol Palmer pogodio za 1:1 u 73. minutu.

Tri postignuta gola u drugom delu meča uticala su da nastavak bude daleko bolji od uvoda, jer do poluvremena nismo videli nijednu pravu šansu. Tek je u nastavku počelo da "seva" iznad Berlina, a pored tri postignuta gola videli smo još nekoliko izuzetno dobrih šansi.

Džordan Pikford je bio najbolji pojedinac meča u timu Engleske i svoje saigrače spasao je nekoliko puta, dok je na drugoj strani terena Dani Olmo glavom "očistio" loptu sa gol-linije. Sprečio je bivši fudbaler zagrebačkog Dinama da Englezi meč odvedu u produžetke, što je njima na ovom turniru daleko poznatiji teren.

Bio je to jedan od ključnih trenutaka meča na Olimpijskom stadionu, na kojem je Španija po treći put u istoriji uspela da osvoji Evropsko prvenstvo - prvi put nakon najslavnije generacije tamošnjeg fudbala koja je između 2008. i 2012. godine dominirala na sva tri odigrana velika turnira.